SİTE HAKKINDA

KOOPERATİF HAKKINDA

-  GENEL BİLGİLER
Akşehir Siteleri Konut Yapı Kooperatifi 24.02.2009 tarihinde kurulmuş olup Karatay Belediyesi öncülüğündeki 16. toplu konut hamlesidir.
İstiklal Mahallesinde, 101.206 m2 arsa üzerine kurulu olan kooperatifimiz, alanının sadece %17,5' i binalar için ayrılmıştır. Kalan %82,5 gibi çok büyük bir alan, site şeklinde olmak üzere yeşil alan, otopark, oyun grupları, kamelyalar... vb. olarak düzenlenerek sizlerin hizmetine sunulmaktadır. 
Kooperatifimizdeki meskenler toplam 37 bloktan oluşmakta olup 31 blok 4 katlı, 6 blok ise 3 katlıdır. Kooperatifimiz, gerek düşük kat yüksekliği gerekse de bloklar arası mesafenin uzak olması ve site içerisindeki geniş alanlarıyla emsali olan sitelere göre çok daha ferah bir yaşam alanı sunmaktadır.
100'lük 375TL, 135'lik 500TL gibi çok cüz-i aidatlarla kurulan kooperatifimiz, Karatay Belediyesi öncülüğünde kurulan kooperatifler içinde en düşük aidatlı kooperatif olarak faaliyetlerine başlamış olup bu kısıtlı imkânlarla üyelerimize en iyi hizmeti sunma gayretiyle çalışmalarına devam etmektedir.
Kooperatifimiz, toplam 37 blok (568 daire) mesken ve 1 adet 2 katlı ticari bina inşaatı yapım taahhüdü ile kurulmuştur. Ticari bina ve dairelerden 117 adedi arsa sahiplerine aittir. Ticari bina inşaatı 2013 yılında tamamlanmıştır. 2014 yılında Karatay Belediyesi bu binayı İstiklal Mahallesi Sosyal Tesisleri olarak tanzim etmiş ve bu binaya Aile Sağlığı Merkezi, Adese Market ve Düğün Salonu gibi çok önemli hizmetleri getirerek üyelerimizin istifadesine sunmuştur.
Üyelerimize yapılan daireler: Doğalgazlı, kaloriferli, asansörlü, ısı yalıtımlı, mutfak alt-üst dolaplı, vestiyer dolaplı, çamaşır makinesi-yüklük dolaplı, dolaplı-hilton lavabolu, duvarları kaba sıva üzeri saten alçı ve boyalı, tavanları kartonpiyerli, tabanları fayans ve laminant parkeli, banyosunda duşa kabin, klozet, lavabo ve asma tavan yapılı, kombisi veya şofbeni takılı, kornişler takılı bir şekilde üyelerimize teslim edilmekte olup üyelerimiz genelde daire içerisine ekstra para harcamamakta, temizliğini yapıp oturmaktadır. (Yapılan imalatlarla ilgili detaylı bilgi mahal listesi başlığı altındadır).
Karatay Belediyesi tarafından doğrudan yapılan veya Belediyemizin girişimleriyle bölgemize kazandırılan ve oturan üyelerimizin istifadesine sunulan hizmetler şunlardır: Doğalgaz getirilmesi, Site içi Kamelya ve Oyun Grupları, İstiklal Kapalı Pazar Market, Aile Sağlığı Merkezi, Adese Market, Tektaş Düğün Salonu, Emekliler Konağı, Eczane ve Dükkanlar, Parsellerimiz arasına yapılan Park-Yeşil Alan, 32 Derslikli Orta Okul, Saraçoğlu Hobi Bahçeleri, 2016 yılında temeli atılan ve hayırseverler tarafından yaptırılmakta olan Camii ve Kuran Kursu inşaatı...

 

- YÖNETİM KURULU

Karatay Belediyesinde çalışan Elektrik-Elektronik Mühendisi Mustafa Apaydın 03.10.2016 tarihinde Kooperatifimizin Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur. 30.04.2017 tarihindeki Genel Kurulda üyelerimiz tarafından seçilen ve halen görevde olan Yönetim Kurulumuz ve Denetim Kurulumuz şu kişilerden oluşmaktadır:


Yönetim Kurulu
- Mustafa APAYDIN

- Ali ÖZSELÇUK
- Hakan ER

 


Denetim Kurulu (20.09.2020 de seçildi)
- Mücait GÜMÜŞ
- İbrahim ÜLKER

  

- SIK SORULAN SORULAR

Kooperatif Ne Zaman Bitecek?

İnşaat sektörü bilindiği üzere ülkemizde sürekli hareketlidir, aynı zamanda inşaat maliyetlerinde enflasyonun üzerinde artışlar olmaktadır. Kooperatifin, üyelerin yatırmış olduğu ücretlerden (aidatlar, oturan üyelerden alınan erken oturma ve kat farkı bedelleri) başka geliri yoktur. Bu ücretler ekseriyetle Genel Kurulda üyeler tarafından belirlenmektedir. Üyelerin belirlemiş olduğu aidatlar kooperatifin bitişini etkileyecek olup aidatlar ne kadar çok artarsa kooperatif o oranda erken bitecektir. İlerleyen yıllarda inşaat maliyetlerinin ne kadar artacağını ve aidatlara ne kadar artış yapılacağını bilemediğimizden dolayı kooperatifin bitim süresini belirleyemeyiz. Asıl olan, yıllık aidat artışına göre hedeflenen dairelerin bir an önce bitirilerek üyelerin istifadesine sunulmasıdır.

Müteahhitlik Karı Var mı ? 
Kooperatifimizde müteahhit firma olmadığı için müteahhitlik karı (payı) da yoktur. Kooperatifimizdeki inşaatlar; Yönetim Kurulumuz tarafından, taşeronlara doğrudan işler verilmek suretiyle yapılmaktadır. Kooperatifle ilgili bütün yetki, sorumluluk ve riski üzerine alan Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri tüm bunların karşılığında çok cüz-i bir huzur hakkı (aylık ücret) almaktadır. (Belediye kooperatifleri haricindeki diğer inşaat ve kooperatiflerde, yapılan işin yaklaşık %10'unu müteahhit firma kendine pay olarak alırken, Belediye kooperatiflerinde huzur hakkı olarak alınan ücretlerin toplamı %1'in altındadır.) 
Plan Proje;
Mimari, statik, sıhhi tesisat ve elektrik projeleri Karatay Belediyesi tarafından serbest çalışan mimar ve mühendislere ihale suretiyle yaptırılmıştır. “TUS” Teknik Uygulama Sorumluluğu (Fenni Mesul) da serbest mühendislerce yerine getirilmektedir.


  Haberler & Duyurular
Akşehir Siteleri İrtibat Formu
  UYE AIDATLARI
GENEL KURUL TOPLANTISI HK.
TESLIMAT BILGILERI (2020)
ERKEN OTURMA BEDELLERI
MUHASEBE ILETISIM
BANKA HESAP(IBAN) NUMARALARI
  Kooperatif hakkinda haberleri,
Enson Haberler bilgi ve önemli diger
onemli olaylar ile ilgili duzenli olarak tum abonelerin
e-posta adreslerine gonderilecektir.
S.S. Aksehir Siteleri Konut Yapi Kooperatifi Adres : Istiklal Mahallesi Mavipinar Sk. No:2/A Karatay / KONYA 
Telefon : 0.332.341 10 00 - 0.332.341 10 10  Faks : 0.332.341 10 55  E-Posta : bilgi@aksehirsiteleri.com.tr